Neexistuje důkaz, že by se Karel Schwarzenberg dopustil při odbahnění rybníků nějakého podvodu

Na Facebooku znovu koluje text, který srovnává kauzu Čapí hnízdo se společností Orlík nad Vltavou s.r.o., ve které je společníkem i Karel Schwarzenberg. Tvrdí, že „Kalousek této firmě převedl víc jak 100 milionů Kč dotací ze státního  rozpočtu a mnoho desítek milionů Kč z Evropské unie. Schwarzenberg, jen za poslední 2 roky ministrování obdržel prostřednictvím této firmy od Kalouska a Ing.Čiernika z MZE přes 70 milionů na odbahnění písčitých rybníků Sobík, Silvestr a Zhoř, kde ale místo bahna těžil písek, který pak prodával cestářům na opravu cest.“

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Ve skutečnosti však neexistuje jakýkoliv důkaz, že by v dané věci byl spáchán podvod. Kontaktovali jsme Policii ČR i Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6, kde má sídlo. Proti společnosti v dané věci nebylo vedené žádné trestní řízení. S největší pravděpodobností se tedy jedná o pomluvu, která koluje sociálními sítěmi už řadu let.

Není také pravdou, že společnosti Orlík nad Vltavou s.r.o. k odbahnění dostala dotace od Kalouska. Program „podpora obnovy, odbahnění a rekonstrukce rybníků však spadá pod Ministerstvo zemědělství (.pdf, str. 1), nikoliv financí, které tehdy vedl Miroslav Kalousek,“ zjišťoval Demagog.cz. Ministerstva vedl v Nečasově vládě nejdříve Ivan Fuksa a pak Petr Bendl (oba ODS).

dokumentace vyplývá, že dotace byly určené na mnohem víc revitalizačních prací než jen odbahnění uvedených rybníků. Namátkou: „obnova loviště a kádiště včetně sjezdů do rybníka, výměna výpustného zařízení, úprava hráze, rekonstrukce stávajícího bočního bezpečnostního přelivu, snížení sklonu návodního svahu hráze, jeho zpevnění a zatěsnění zemní hráze, rekonstrukce stávajícího nekapacitního bezpečnostního přelivu, nahrazení stávajícího výpustné zařízení“.

Problém kauzy Čapí hnízdo jen ten, že se podle státního zastupitelství společnost vedená Andrejem Babišem v kauze dopustila dotačních podvodů a poškození finančních zájmů Evropské unie.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/