Ne, v Lučenci nikdo nezemřel následkem očkování a nechystá se spalování očkovaných

Po internetu koluje soukromá konverzace dvojice neznámých osob, v níž jedna z nich tvrdí, že v Lučenci zemřeli po očkování tři lidé. Dalším tvrzením je, že na Slovensku se staví spalovny pro lidi, kteří by zemřeli následkem očkování proti covidu-19.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Samozřejmě se jedná o hoaxy. „Jde o hoax, který se nezakládá na pravdě. Od tvrzení se Všeobecná nemocnice s poliklinikou v Lučenci jednoznačně distancovala. K žádnému úmrtí v souvislosti s očkováním ve VšNsP Lučenec nedošlo,“ uvedla slovenská policie.

Co se týká spaloven, o výstavbě spaloven se na Slovensku uvažuje proto, abychom do roku 2035 podle legislativy EU snížily skládkování pod 10%. Velká část odpadu se má recyklovat, ale část bude třeba vyřešit zřejmě i spalovnami odpadu. Žádná z nich však samozřejmě nemá být určena pro lidi.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.