Ne, ukrajinští vojáci si nespletli vlajku Holandska s vlajkou Ruska

Na konci května začala po sociálních sítích kolovat fotografie, na které muži v maskáčích a kuklách pálí modro-bílo-červenou vlajku Nizozemska. Zároveň popisky k obrázku uváděly, že fotografie zobrazuje ukrajinskou armádu, která chtěla spálit bílo-modro-červenou vlajku Ruska, ale popletla si trikolóry. Pravděpodobně za to může nápis Fuck Russia ve spodní části obrázku. Takový příspěvek se objevil na Twitteru nebo na Facebooku.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Za prvé, akt pálení vlajky není aktuální. První video, na kterém někdo pálí holandskou (nizozemskou) vlajku byl nahrán v lednu 2016 a byl zveřejněn na YouTube kanálem Patriot, který má být údajně jedním z kanálu pluku Azov. Údajně píšeme z toho důvodu, že kanál má 18 odběratelů a toto video je jediným nahraným videem kanálu. Popis videa na kanálu Patriot uvádí, že původní video bylo zveřejněno na kanálu Azov Media. Po kliknutí na přiložený odkaz však YouTube hlásí, že video není divákům dostupné. Kanál Azov Media skutečně existuje a patří ukrajinskému pluku stejného jména. Nebylo možné na něm najít příslušné video. Není tedy jisté, zda na videu jsou skutečně příslušníci pluku Azov nebo se za ně někdo vydává. Azov dokonce vydal prohlášení, ve kterém popírá daný akt a považuje video za provokaci.

V dubnu 2016 vyšel projekt Bellingcat (ruské úřady jej považují za zahraničního agenta) podrobné vyšetřování původu tohoto videa. Novináři zejména poznamenávají, že v největších webových archivech a mezipaměti vyhledávačů chybí odkaz na původní video (pravděpodobně byl zveřejněn na náhodném kanálu a velmi rychle odstraněn, jen aby se získal odkaz). Na snímcích obrazovky, které údajně potvrzují, že se video původně objevilo na kanálu Azov YouTube, Bellingcat našel stopy úprav. Vyšetřovatelé zjistili, že účty na sociálních sítích, které videa sdílely, jsou úzce propojené a pravidelně zveřejňují nebo navzájem kopírují své příspěvky. Bellingcat také spojil tyto uživatele internetu (skutečné i falešné) s Internet Research Agency a Federal News Agency, strukturami blízkými petrohradskému podnikateli Jevgeniji Prigozhinovi.

Pokud video je pravé, což je velmi sporné, tak souvisí s tím, že v roce 2016 Nizozemsko váhalo s ratifikací asociační dohody s Ukrajinou. Tedy lidé na videu si rozhodně nespletli ruskou a holandskou vlajku.

Více na Provereno

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/