Ne, prezident Zelenskyj nevolal po preventivním zásahu jadernou zbraní

Na Facebooku se šíří video, které má přibližně 47 vteřin a je možné ho pochopit tak, že ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj volal po použití jaderné zbraně proti Rusku jako preventivním opatření. Video bylo přeloženo také do slovenštiny, kdy ho vidělo asi 200 tisíc lidí.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Experti z fact-checkingového týmů zpravodajského webu Newsweek podrobili video analýze společně s akreditovanými překladateli ukrajinštiny. Z analýzy je zřejmé, že video bylo přeloženo záměrně špatně.

Během videoprojevu k australskému Lowyho institutu Zelenskij řekl, že NATO musí Rusku znemožnit použití jaderných zbraní ve válce. Byl dotázán, zda věří, zda se zvýšila pravděpodobnost použití ruských jaderných zbraní proti Ukrajině a co více musí NATO udělat, aby odradilo Rusko od používání jaderných zbraní.

Zelenskyj odpověděl, že NATO by mělo „eliminovat možnost Ruska použít jaderné zbraně“. „Ale co je důležité, znovu apeluji na mezinárodní společenství, jako jsem to udělal před 24. únorem – potřebujeme preventivní údery, aby věděli, co se s nimi stane, když použijí jaderné zbraně, a ne naopak“ řekl.

Ruská propaganda si však věc vykládá tak, že jednou z možností je preventivní jaderný úder. Ve skutečnosti však nic takového neřekl. Jedná se o špatný výklad slova, které může znamenat slovo úder, ale je možné ho přeložit i jako slovo nátlak.

Serhii Nykyforov, Zelenského mluvčí, vysvětlil, že Zelenskyj měl na mysli preventivní sankce, které mají být uplatněny před totální ruskou invazí, a ujistil, že Ukrajina nikdy nebude volat po použití jaderných zbraní. Poradce šéfa prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak uvedl, že Zelenskij posluchačům připomněl ruské jaderné vydírání a nabídl světu, aby preventivně nastínil důsledky pro Rusko a zesílil údery proti Rusku, včetně sankcí a vojenské pomoci. Ruský prezident Vladimir Putin začal používat jaderné vydírání ve snaze zpomalit ukrajinskou protiofenzivu.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/