Ne, Pavel Novotný není v týmu poradců premiéra Petra Fialy

Na sociální síti Facebook je šířen příspěvek, který tvrdí, že premiér Petr Fiala si vybral kontroverzního Pavla Novotného za svého poradce. Autorka příspěvku nazývá Novotného „blbem“ a domnívá se, že si ho premiér Fiala vybral kvůli vzájemným přátelským vztahům.

Naše hodnocení: Nepravda

Podrobnosti: Jedná se však o nesmysl. Pavel Novotný není členem týmů poradců, kterými je obklopen předseda vlády Petr Fiala. Tým poradců představil 17. ledna a jméno Pavla Novotného v seznamu poradců nefiguruje:

„V ekonomické oblasti budou předsedovi vlády radit například hlavní ekonomka a členka dozorčí rady Raiffeisenbank. Helena Horská, která je uznávanou odbornicí na měnovou politiku, či Štěpán Křeček, hlavní ekonom ve společnosti BH Securities a specialista na makroekonomii a tržní analýzu. Poradcem premiéra pro otázky zahraniční politiky a bezpečnosti se stal Tomáš Pojar, prorektor Vysoké školy CEVRO Institut, bezpečnostní analytik a konzultant v oblasti obrany, bezpečnosti a mezinárodních vztahů, který v minulosti působil mj. jako český velvyslanec v Izraeli. S oblastí eGovernmentu a digitální transformace bude předsedovi vlády pomáhat viceprezident Hospodářské komory ČR, prezident ICT Unie a místopředseda Rady vlády pro informační společnost Zdeněk Zajíček a poradcem pro oblast médií a dezinformací se stal Michal Klíma, předseda Nadačního fondu obětem holocaustu a bývalý generální ředitel vydavatelství Lidové noviny, Economia a Vltava Labe Media. Ve velmi exponované oblasti zdravotnictví budou Fialovými poradci profesor 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Ivan Netuka a emeritní přednosta KDCHOT Brno a proděkan LF Masarykovy univerzity Petr Gál. Tým poradců předsedy vlády tvoří také ekonomický analytik David Havlíček, vedoucí Úseku finančního a správy pojistných událostí v EGAP, hlavní analytička Hospodářské komory ČR Karina Kubelková, ekonom se zaměřením na ekonomii práce, ekonomii veřejného sektoru a ekonomii školství a vzdělávání Daniel Münich, specialista na zemědělskou politiku Jakub Kajzler, odborník na monitoring a analýzu legislativy Evropské unie Ondřej Krutílek, jenž se specializuje především na oblast politiky životního prostředí, a vedoucí Katedry sportovních her a člen vědecké rady na Masarykově univerzitě Jiří Nykodým. Poradcem přes oblast vzdělávání a školství pak bude Jiří Nantl, ředitel Středoevropského technologického institutu na Masarykově univerzitě, který v minulosti působil jako ředitel odboru vysokých škol a náměstek ministra na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.“

Petr Fiala měl zpočátku s Pavlem Novotným přátelský vztah. V roce 2019 šli spolu například do restaurace, odkud pochází inkriminovaná fotografie. V roce 2020 však už byl Novotný u předsedy ODS Fialy tzv. „na koberečku“. Na podzim roku 2020 Petr Novotný nešetřil drsnými vzkazy nad ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) a stranickými kolegy ze sněmovny, kteří hlasovali pro snížení daní. Předseda ODS Petr Fiala v reakci na slova Novotného řekl, že ho provokace řeporyjského starosty nebaví a nezajímají. Spekulovalo se dokonce o odchodu Pavla Novotného z ODS.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/