Miloš Zeman a úroveň českých vysokých škol

Prezident Miloš Zeman nedávno jmenoval na Pražském hradě nové rektory. Prezident při jmenování rektorů zdůraznil, že by měli usilovat o zvýšení prestiže vysokých škol. „Já se znepokojením sleduji, že v mezinárodních žebříčcích není většina našich univerzit příliš úspěšná, a někdy má dokonce klesající úroveň,“ řekl prezident.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Citát však není pravdivý. V prestižním žebříčku QS je nejvíce českých škol, co kdy bylo. Nejlépe hodnocená je Karlova univerzita v Praze, která je hodnocena jako 266. nejlepší univerzita na celém světě. V roce 2019 byla přitom na místě 319. Na druhém z český vysoký škol je Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a to na 373. místě. Výrazně si polepšilo i ČVUT, které je nyní na 403. místě nebo Masarykova univerzita v Brně, která je v 6. stovce.

Žebříček QS World University Rankings, jenž patří mezi tři nejprestižnější mezinárodní srovnání vysokých škol, posuzoval činnost více než šestnácti set škol z celého světa, a to oblastech reputace mezi učiteli a vědci z jiných vysokých škol, renomé mezi zaměstnavateli, citovanost, počet studentů na učitele a podíl zahraničních studentů a akademických pracovníků. Příznivou zprávou pro české vysoké školství je to, že poprvé v historii se do hodnocení žebříčku dostalo deset tuzemských vysokých škol. To se dosud nikdy nestalo.

AKTUALIZACE 31. LEDNA 2022: České vysoké školy se nepohoršily ani v hodnocení U-Multirank. Podle nejnovějšího žebříčku THE World University Rankings si univerzity, které publikovaly výzkum kolem onemocnění covid-19, významně navýšily citační dopad. Stále je však brzy na to říct, zda je to jen dočasná změna kvůli aktuální pandemii, anebo zda půjde o trvalý trend. Pro Česko letos žebříček dopadl hůře než v předchozím roce. Když výsledky žebříčku pro České vysoké školy shrneme, zjistíme, že žebříček THE 2022 byl spíše rokem pozvolného poklesu. Nicméně i přes to se stejně jako loni udržely čtyři české vysoké školy v první tisícovce. Celkově se tento rok do žebříčku probojovalo 19 českých vysokých škol, což je o jednu více než minulý rok.

 

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/