Ne, Nulandová nepřiznala americké biolaboratoře na Ukrajině

Na Facebooku i platformě YouTube se šíří video s kandidátkou SPD do senátu Ivanou Turkovou. „S odstupem několika měsíců náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nuland přiznává, že Ukrajina provozovala laboratoře nebezpečného biologického výzkumu,“ tvrdí ve videu.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Nepodařilo se najít, že by Victoria Nuland nějak v nedávné době hovořila o laboratořích na Ukrajině. Video, které se šíří prostřednictvím ruských kanálů, pochází z března letošního roku.

„Na Ukrajině existují biologické výzkumné laboratoře. V současnosti se obáváme, že by je mohli ovládnout ruští militanti. Spolupracujeme s ukrajinskou stranou, abychom zajistili, že materiály biologického výzkumu nepadnou do rukou ruských sil,“ řekla Nuland. Victoria Nulandová však netvrdila, že na Ukrajině jsou americké laboratoře. Její slova byla vytržena z kontextu.

Jak to bylo? 8. března 2022 se v Senátu USA konalo slyšení o reakci na ruskou agresi proti Ukrajině. Senátor Marco Rubio se během nich zeptal Victorie Nulandové, zda má Ukrajina biologické nebo chemické zbraně. Náměstkyně ministra pro politické záležitosti samozřejmě netvrdila, že Ukrajina takové zbraně má. Místo toho pouze řekla, že na Ukrajině existují laboratoře, jejichž materiály by se v rukou ruského agresora mohly stát nebezpečnými. Neřekla také, že laboratoře patří Spojeným státům.

Nulandová samozřejmě ani neřekla, že Ukrajina vlastní biologické nebo chemické zbraně, ale biologická výzkumná centra. Od roku 2005 Spojené státy pomáhají Ukrajině modernizovat její laboratoře, aby splňovaly technické a nejmodernější standardy.

Tyto falešné zprávy a další dezinformace související s biolaboratořemi na Ukrajině již byly odhaleny nezávislými zahraničními ověřovateli faktů z Myth Detector, FactCheck.org, The Washington Post, USA Today, The Dispatch a mnoha dalšími.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/