Ne, následkem očkování nevzrostla několikanásobně vážná onemocnění v armádě USA

Sociálními sítěmi se šíří zpráva o tom, že následkem očkování vzrostla několikanásobně vážná onemocnění v amerických ozbrojených silách.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: V Čechách informaci šíří Iniciativa 21. Článek se odvolává na slyšení senátora Rona Johnsona. Ten svolal konferenci lékařů a vědců, kteří byli kritizováni za šíření dezinformací o COVID-19, aby „získali druhý názor“ na zdravotní problémy, kterým čelí Američané kvůli pandemii. Nesmyslným výrokům z konference se podrobně věnoval například web Madison. Sám Rob Johnson je znám jako podporovatel Donalda Trumpa v americkém senátu a pravidelně šíří různé dezinformace.

Zdrojem pro český článek byl příspěvek z 28. ledna, který odkazoval na Defence Medical Epidemiology Database, neboli DMED, s tím, že „došlo k 300% nárůstu kódů pro potraty v armádě v roce 2021 oproti pětiletému průměru.“ Pětiletý průměr byl 1 499 potratů za rok a za prvních 10 měsíců roku 2021 bylo spočítáno 4 182 potratů. Z příspěvku by se mohlo také zdát, že došlo k téměř 300% nárůstu diagnóz rakoviny a 1 000% nárůstu neurologických problémů.

Tato čísla jsou však chybná. Vyplynula z chyby v databázi. Peter Graves, mluvčí divize pro dohled nad ozbrojenými silami Agentury pro ochranu zdraví, však sdělil PolitiFact e-mailem, že „v reakci na obavy uvedené ve zprávách“ divize přezkoumala údaje v DMED „a zjistila, že údaje za roky 2016- 2020 nebyly přesné.“ Úředníci porovnali čísla v DMED se zdrojovými údaji v DMSS a zjistili, že celkový počet lékařských diagnóz z těchto let „představoval pouze malý zlomek skutečných lékařských diagnóz“.

Zdroj: PolitiFact

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/