Ne, francouzský velvyslanec na Ukrajině nerezignoval a neřekl, že Zelenskyj uprchl ze země

Zpráva o tom, že francouzský velvyslanec na Ukrajině údajně rezignoval a opustil Kyjev kvůli nebezpečí, se objevila 18. října na facebookové stránce RT Afrique. Poznamenává také, že velvyslanec Etienne de Poncins údajně prohlásil, že Zelenskij opustil Ukrajinu, a proto je jakýkoli další odpor „marný a bude mít za následek obrovské lidské oběti“. Screenshoty o tomto údajném citátu se šíří prostřednictvím webových stránek a účtů na sociálních sítích Facebook a Twitter.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Jak se ukázalo, samotná facebooková stránka RT Afrique je falešná. V příspěvku je také použita fotografie z fotoarchivu Getty Images ze 17. dubna 2022. Jeho autorkou je DAPHNE ROUSSEAU. Tato fotografie již byla několikrát použita mezinárodními médii – Foreign Policy, FranceTVInfo atd.

O tom, že velvyslanec Francie na Ukrajině je stále na Ukrajině, svědčí mimo jiné jeho návštěva v Oděse a setkání se starostou města Gennadijem Truchanovem a vedoucím Oděského OVA Maksymem Marčenkem 20. října. Sám Etienne de Poncins zprávy označil za absolutní nesmysl.

Kremelské zdroje propagandy v poslední době tvrdí, že prezident Volodymyr Zelenskyj údajně není na Ukrajině, ale nahrává všechna svá videa na zeleném pozadí, aby skryl svůj „útěk“. Samozřejmě se jedná o lež.

Více na webu StopFake

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/