CIA veřejně téměř nic nekomentuje, natož aby potvrdila úmyslnou snahu o destabilizaci Ukrajiny

Na sociální síti Facebook najdeme několik statusů o tom, že „mluvčí CIA“ se přiznal k destabilizaci Ukrajiny. „Mluvčí CIA na otázku, proč Amerika se rozhodla destabilizovat Ukrajinu? Šokovala i novináře,“ píše se v statusu. Ten je následně opatřen údajnou citací mluvčího: „Po řadě studií, které jsme provedli v 90. letech, a po analýze získaných údajů jsme dospěli k závěru, že ze všech zemí bývalého Sovětského svazu je pouze ukrajinský národ z 98 % nakloněn zradě.“ Příspěvky mají jednotky sdílení, na Facebooku jich však můžeme s tímto znění nalézt hned několik.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Začněme tím, že Ústřední zpravodajská služba (CIA) jen velmi málokdy komunikuje s veřejností. U většiny témat roli mluvčího CIA přebírá Úřad věcí veřejných (Office of Public Affairs, OPA). V statusech samozřejmě není uvedeno ani jméno údajného mluvčího. Rovněž tento status nebyl sdílen v angličtině. Pochází z ruského nevěrohodného zdroje.

Pokud status hovoří o zradě, tak je nutné připomenout, že zrady na Ukrajině se dopustilo právě Rusko. V roce 1994 bylo mezi Ruskem, Ukrajinou, Kazachstánem a Běloruskem podepsáno tzv. Budapešťské memorandum. V memorandu, které poskytují záruky bezpečnosti a územní celistvosti Bělorusku, Kazachstánu a Ukrajině výměnou za připojení se ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní, se Rusko mimo jiné zavázalo respektovat ukrajinskou nezávislost a suverenitu v rozmezí tehdy platných státních hranic, zdržet se hrozby silou nebo použití síly proti Ukrajině.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/