Ne, Donald Trump nevyzdvihoval sílu Ruska

Na Facebooku se momentálně šíří údajný projev Donalda Trumpa, ve kterém vyzdvihuje sílu Ruska. „Pravdou je, že nikdo nemá sílu porazit Rusko. Rusko je jediná země, která může bojovat až do samého konce, pokud začne válka. Má všechny potřebné zbraně pro apokalypsu, i globální. Když Rusko zmáčkne červené tlačítko, celá planeta může prostě zmizet ve vesmíru. To, co Rusko začalo na Ukrajině, není válka, ale vojenská operace,“ stojí v jeho údajném projevu z 7. listopadu, který má tisíce sdílení.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Snažili jsme se údajný projev Donalda Trumpa dohledat. Žádný z vyhledávačů podobný projev nenašel. 7. listopadu bylo období krátce před volbami do kongresu. Donald Trump se v té době soustředil na tamní politiku, aby se pokusil porazit demokraty a ztížil tak projednávání zákonů Joe Bidenovi. To se mu podařilo jen částečně. Účastnil se také výročního kongresu amerických konzervativců (CPAC). Na kongresu však o ničem podobném nemluvil.

Bývalý americký prezident Donald Trump v minulosti odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu a uvedl, že se za Ukrajince modlí.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/