Ne, CDC neruší testování metodou PCR kvůli záměně COVID-19 se chřipkou

I v českém prostředí se začaly šířit příspěvky, že diagnostické testy PCR nedokáží rozlišit mezi nemocí COVID-19 a chřipkou a proto se chystá CDC je k 31. prosinci 2021 zrušit. V České republice toto tvrzení šíří například hnutí CESTA.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Jedná se o chybnou interpretaci. 21. července 2021 vydala laboratorní skupina CDC upozornění pro osoby provádějící testování na COVID-19 s tím, že jeden konkrétní testovací protokol PCR-CDC Novel Coronavirus (2019 nCoV) Real-Time RT-PCR pro diagnostiku SARS-CoV-2 by měly být do konce roku nahrazen jinými diagnostickými metodami PCR. Důvodem však není, že by test byl neprůkazné nebo hrozila záměna viru SARS-CoV-2 za chřipku. Jde o přechod k jiným PCR testům (řídící se jiným metodickým protokolem), které mohou usnadnit diagnostiku obou virů. „Nové testy mohou usnadnit testování chřipky i SARS-CoV-2 zároveň a mohou ušetřit čas i finanční prostředky v okamžik, kdy nastane chřipková sezona,“ uvádí se v prohlášení CDC. Jak již bylo napsáno, tyto nové testy jsou také na bázi polymerázové řetězové reakce (PCR). Doporučuje multiplexní test CDC Influenza SARS-CoV-2 (Flu SC2).  Existuje také mnoho dalších testů PCR, které byly a stále jsou schváleny FDA pro testování na nemoc COVID-19.

„Diagnostické testy RT-PCR Novel Coronavirus (2019 nCoV) Real-Time splnily při nasazení důležitou nenahraditelnou úlohu a nebyly zaznamenány žádné problémy při testování. Poptávka po tomto testu však klesla se vznikem dalších testů s ještě vyšší přesností a multifunkčností,“ řekla agentuře Reuters mluvčí CDC Jasmine Reedová.

Zdroje:

Reuters

FullFact

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/