Ministrovi Blatnému nebyl aplikován vitamín C

Některé dezinformace jsou opravdu absurdní. Příkladem je příspěvek facebookové stránky „Za pravdu“. Ta tvrdí, že ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému byla aplikován viatmín C, který je prý oranžový. Důvodem je, že injekční jehla, kterou byl očkován, byla oranžová. Tento bizarní hoax sdílí 3 tisíce lidí.

Text hoaxu:

„Tak přátele mě to nedalo a malinko jsem pátral po barvě tekutiny která je natažená v injekci pro Blatného a ono ejhle  všichni víme že vitamin C má oranžovou barvu ale taky víme že vakcína proti covid-19 je křišťálově průhledná. Že by pán Blantný dostal vitamin C místo vakcíny proti covid 19  no nevím ale všude vadíme jak  vakcina proti covid19 má  naprosto průhlednou barvu tedy  průhlednost jako  čistá VODA tak z koho tady potom dělají debily.“

Realita je samozřejmě úplně jiná. Oranžový není roztok uvnitř stříkačky, ale zakončení samotné jehly. Injekční stříkačky mají různý průměr. Aby to bylo přehlednější, rozlišení barvou značí, jaký průměr injekční jehla má. Tato oranžová jehla má průměr 0,50 mm a označuje se jako 25 G. Například jehly o průměru 0,80 mm jsou označené zeleně, jehly o průměru 0,60 mm tmavě modře nebo jehly o průměru 0,4mm šedě.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *