Látka SM-102, kterou obsahuje vakcína Moderna, je zcela bezpečná

Jana Volfová ve skupině Volný blok publikovala video, ve kterém se tvrdí, že vakcíny Moderna obsahují látku SM-102. Podle videa je látka nebezpečná, například může způsobit rakovinu. Video namluvil Michael Shark Hašek, video však pochází z USA.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Ano, vakcíny Moderna obsahují látku SM-102, ale ta je zcela bezpečná. SM-102 je lipidová molekula. (Molekula lipidů je molekula, která se nerozpouští ve vodě.) Molekula pomáhá vytvářet lipidové nanočástice ve vakcíně Moderna. Látka jako taková je zcela bezpečná.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pečlivě zvažuje každou složku ve všech vakcínách, aby byla zajištěna jejich bezpečnost. Dokonce zkoumají přísady, které se právě používají ve výrobním procesu. FDA ví o této konkrétní složce ve vakcíně Moderna. FDA to uvedla to ve svém dopise o povolení nouzového použití. Od výrobců vakcín se navíc vyžaduje, aby při výrobě nebo nákupu ingrediencí používali schválené výrobní postupy. Tyto standardy si můžete přečíst zde.

Nebezpečná látka SM-102 je, pokud se používá k jiným účelům než do léků. Pro tyto účely se totiž mísí s chloroformem, který je nebezpečný. Ve videu je vidět výrobní štítek společnosti Cayman Chemical. Společnost v prohlášení potvrzuje, že její produkt je tvořen z 90 % chloroformem a látku SM-102 obsahuje jen z 10%. Proto na štítku jsou různá upozornění na nebezpečnost látky. Tato látka však samozřejmě touto společností není používaná ke zdravotnickým účelům. Vakcína Moderna obsahuje čistě jen látku SM-102 bez dalších příměsí.

„Určitě není SM-102 injekčně podávána spolu s chloroformem,“ ujistil pro agenturu AP lékař a lipidový biolog Dr. Nicholas Davidson. Agentura také dodává, že podle odborníků není nutné se obávat použití SM-102 ve vakcínách. „Množství lipidů použitých ve vakcíně je velmi malé,“ uvedla v e-mailu Lisa Morici, docentka na katedře mikrobiologie a imunologie na Lékařské fakultě Tulane University. „Naše vlastní buněčné membrány jsou složeny z lipidů,“ dodala.

Tuto dezinformaci vyvracel kromě agentury AP i například Politifact nebo magazín Marca. Analytici a novináři těchto webu došli ke stejným závěrům.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/