Danuše Nerudová nechce snižovat důchody o tisíce korun

Do e-mailových schránek řetězovou formou, ale také na Facebooku (1, 2), se šíří text, ze kterého lze soudit, že kandidátka na prezidenta Danuše Nerudová chce snížit důchody o tisíce korun. „Nerudová – důchody všem klesnou o tisíce korun – už je to tady,“ zní úvod textu.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Ve skutečnosti je však vyjádření Nerudové vytrženo z kontextu. Z rozhovoru, ze kterého text je čerpaný, rozhodně nelze usoudit, že něco takového si Nerudová přeje nebo se něco takového chystá. Ostatně prezident nemá ani pravomoci, které by ho nějak opravňovaly upravovat výši důchodů.

Danuše Nerudová byla předsedkyní důchodové komise. V rozhovoru z března 2021 varovala, že důchody klesnou nejméně o 15 procent, ale jen za předpokladu, že vláda nepřijme změny v důchodovém systému. „Pokud se opět, ani po 30 letech, nenajde politická vůle k reformě a pořád budeme mít jako pštrosi hlavu v písku, tak s ohledem na to, jaký je stav veřejných financí a co způsobila pandemie, musí počítat s tím, že budou žít ve světě, kde budou nižší důchody minimálně o 15 procent a kde budou vyšší daně, abychom z nich mohli zaplatit státní dluh, který vznikl kvůli tomu, že jsme pandemii řádně nezvládli,“ stojí v prohlášení. V rozhovoru však také říkala, že důchodová reforma je nutná, jak by měla vypadat a rozhodně z textu nelze vyčíst, že by si takový scénář přála.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/