CNN nezfalšovala snímky požáru ve Lvově. Šlo o darovanou výstroj

Jako údajný důvod, že média lžou o situaci na Ukrajině, se šíří fotografie, na které je záběr z reportáže americké CNN ze Lvova a v pozadí je vidět hasič v uniformě hasičů z Edmontonu. „U požáru na Ukrajině byli jako první hasiči z Edmontonu z Kanady,“ píše se například v jednom z příspěvků.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: CNN však reportáž nezfalšovala. Na záběrech je skutečně požár na Ukrajině, konkrétně ve Lvově, který způsobili Rusové.

Jde totiž o ukrajinské hasiče v bundě, kterou darovali hasiči z Edmontonu. Nezisková skupina Firefighter Aid for Ukraine, která shromažďuje mimo jiné nepotřebné hasičské vybavení, potvrdila, že zpráva CNN ukazuje jejich darované vybavení. Šéf edmontonských hasičů Joe Zatylny ve svém příspěvku na Facebooku rovněž potvrdil, že záběry CNN ukazovaly jejich darované vybavení.

Nezisková organizace Firefighter Aid for Ukraine, která byla založena v roce 2015, již léta podporuje lvovské hasiče. Existuje fotografie z roku 2017, na které nezisková organizace tuto výstroj předává. Oblast Edmontonu má podle kanadského sčítání lidu z roku 2016 dlouhou dobu početnou ukrajinskou komunitu, v roce 2016 zde žilo asi 160 000 obyvatel ukrajinské národnosti.

Korespondent CNN Don Lemon zveřejnil zprávu o své reportážní cestě na Ukrajinu s fotografiemi a videi.

Více na webu Reuters či CNN

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/