Číslo na raketě nedokazuje, že nádraží v Kramatorsku zasáhla ukrajinská raketa

Facebookem se šíří příspěvky, které tvrdí, že  zahraniční zpravodajové objevili na těle rakety, která zabíjela na nádraží v Kramatorsku, evidenční číslo, z něhož je patrné, že raketa patřila ukrajinské armádě. Rovněž tvrdí, že systém Točka U ruská armáda už nepoužívá. Tvrdil to například i europoslanec za SPD Ivan David.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Značení na raketě 9M79-1 naznačuje, že patří do systému raket Toč-U. Sériové číslo – Ш91579 – je však továrním označením a v žádném případě neidentifikuje střelu jako raketu patřící ukrajinské armádě. Toto číslování bylo aplikováno na všechny rakety vyrobené v továrně Votkinsk Machine Building. Továrna v sovětské éře hromadně vyráběla rakety, které byly poté přepravovány do různých zemí, od Kazachstánu, přes Rusko, Bělorusko až na Ukrajinu.

Ruská média dále tvrdí, že existuje „nevyvratitelný důkaz“, že série Ш915 byla použitá v Kramatorsku, protože rakety prý byly použity ukrajinskými ozbrojenými silami při ostřelování Alčevska 2. února 2015. Zvláštní monitorovací mise OBSE však nepotvrdila,  že ukrajinská armáda použila v Alčevsku rakety Točka U.

Ukrajinská armáda rovněž oznámila, že 8. dubna v severní Černihivské oblasti sestřelila ruskou raketu Točka U odpálenou z Běloruska. Střela měla označení Ш89. Po analýze desítek videí a fotografií ze Sýrie, StopFake factcheckers zjistili, že rakety ze stejné série Ш89 byly použity jednotkami Bašára al-Asada proti syrskému civilnímu obyvatelstvu.

V březnu 2021 Rusko zaútočilo systémem Točka U na ropnou rafinerii poblíž Tarkhinu v provincii Aleppo. Ruská média tehdy útok nejen potvrzovala, ale také všemožně propagovala. Na videozáznamu, který Syřané natočili v místě dopadu, jsou jasně viditelné značky Ш915, stejné značky, které byly nalezeny na raketě ruských jednotek odpálených na území Ukrajiny o rok později.

Ačkoli Kreml kategoricky popírá, že by jeho armáda používala rakety Točka U, více zdrojů potvrzuje, že tyto rakety jsou nadále ve službách ruské armády. Přesně 9 dní předtím, než Rusko napadlo Ukrajinu, informovalo ruské ministerstvo obrany prostřednictvím svého oficiálního televizního kanálu Zvezda o cvičení se systémem Točka U v Bělorusku.

Podle Crisis Evidence Lab organizace Amnesty International, která analyzovala fotografie, videa a satelitní snímky prvního dne ruské invaze na Ukrajinu, ruské invazní síly zaútočily na ukrajinská města raketami Točka a Točka nejméně třikrát. 29. března také zachytily novináři ruská vozidla s označením „Z“ a „V“ jak vezou systém Točka U na Ukrajinu.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/