Bandera nebyl prohlášen za svatého

„Stepan Bandera byl oficiálně kanonizován na Ukrajině. Rozhodnutí o jeho svatořečení padlo 20. června na Radě biskupů schizmatické pravoslavné církve Ukrajiny,“ tak zní falešná zpráva, která se šíří na sociálních sítích. Původ zprávy je v Rusku. Od 20. června 2022 začala tamní média, kanály Telegram a uživatelé sociálních sítí šířit zprávy o kanonizaci Stepana Bandery. Ke zprávám je připojena fotografie dekretu o kanonizaci Bandery podepsaného metropolitou Epifaniem z Kyjeva a celé Ukrajiny.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Zveřejněný dokument, stejně jako zpráva samotná, okamžitě vyvolal mnoho otázek. Jedním z prvních, kdo na nesrovnalosti v dokumentu upozornil, byl protoděkan ruské pravoslavné církve Andrej Kuraev. Kuraev na svém LiveJournalu zveřejnil příspěvek s názvem „Pravoslavní kněží se dnes navzájem straší takovými zprávami“. Kuraev poznamenal několik nepravděpodobných detailů: „A je jim jedno, že katedrály vydávají listiny, ne dekrety, a že dekret není uveden v žádném aktu svatořečení. A není vůbec těžké najít web OCU a nenajít tam takovou vyhlášku. To jsem nenašel.“ Na oficiálních stránkách OCU, v sekci věnované biskupským radám, nejsou žádné informace o koncilu 20. června 2022. Termíny posledních čtyř zastupitelstev jsou prosinec 2018, prosinec 2019, prosinec 2020 a květen 2022. Na stránkách nejsou žádné zprávy o svatořečení Stepana Bandery, ačkoli tisková služba obvykle zveřejňuje materiály o svatořečení nových svatých.

Zdroj Spiritual Front of Ukraine upozornil na skutečnost, že Stepan Bandera byl řeckokatolík a nemůže být kanonizován pravoslavnou církví. Tato nuance ale nevadila ruským médiím, která to připisovala obecné absurditě rozhodnutí „ukrajinského režimu“, nikoli však možné falešnosti dokumentu. Web Provereno také upozorňuje na další vady údajného dokumentu.

Tisková služba Ukrajinské pravoslavné církve 23. června rezolutně popřela, že církev prohlásila Stepana Banderu, vůdce Ukrajinské nacionalistické organizace (UPA), za svatého. O údajném svatořečení informovala ruská média, anonymní televizní kanály a uživatelé sociálních sítí z Ruska. Ukrajinský web StopFake označil tuto zprávu za zcela nepravdivou a klasickou „fakenews“.

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/