Žádné velké výpadky při výběrech kartou nebudou

Někteří lidé na Facebooku straší, že se blíží velký výpadek, při kterém lidé nebudou moci vybírat peníze z bankomatů. „Začínají se dít zajímavé věci. Česká spořitelna hlásí že od 10. do 14. 11. bude možný výpadek výběru z bankomatů. U Komerční bank by neměly fungovat bankomaty a hlásí téměř to samé a na ten samý termín. Raiffeisenbank hlásí 12. a 13. 11. odstávku.  A další banky to samé v rozmezí 10. až 14. 11.,“ stojí v příspěvku, který má desítky sdílení. Podobný text se však šíří i na jiných profilech.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Ve skutečnosti se nic dramatického dít v těchto dnech nebude. Žádné varování České spořitelny jsme nezaznamenali a žádné varování před výpadky nemají na webu. Komerční banka skutečně chystá aktualizaci systému, předesílá však, že platit kartou a vybírat z bankomatů budete moci normálně. Drobné výpadky by se měly týkat pouze vkladů ve vkladomatech.

Je pravdou, že od 9. listopadu nefungují bankomaty EquaBank. Důvodem je sloučení s Raiffeisenbank. Raiffeisenbank nabízí klientům EquaBank, že si mohou vybírat peníze v jejich bankomatech zdarma. Ostatně se jedná o jedná už o jednu společnost. Od 14. listopadu však vše poběží jak má, jen bankomaty EquaBank se stanou bankomaty Raiffeisenbank.

Sdílená zpráva je tedy při nejmenším zavádějící a lidé se nemusí obávat nějakého kolapsu bankovního trhu v ČR.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/