Záběry neukazují přesun finské vojenské techniky k ruským hranicím

I v České republice bylo virálně sdíleno video, které ukazuje přesun finské armády. „Finsko přesouvá vojenskou techniku ​​na východní hranici. Obyvatelé Tampere (Finsko) zaznamenávají přesun vojenské techniky na hranici s Ruskem. Jedná o tanky Leopard,“ píše se například v jednom takovém příspěvku.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Toto video však neukazuje přesun tanků nebo finských jednotek k hranicím s Ruskem. Mluvčí finských ozbrojených sil agentuře AFP řekl, že tanky zobrazené na videu byly přepravovány v rámci každoročních vojenských cvičení plánovaných před ruskou invazí na Ukrajinu. Navíc tanky jedou na západ země, ne na východ.

Tiskové agentury AP a Reuters daly video pod drobnohled 4. a 5. května. Uvedly, že video ukazuje přesun tanků na vojenské cvičení Arrow 22. Fotoreportáž z cvičení ve Finsku zveřejnila AFP na svém twitterovém účtu 5. května. Cvičení se zúčastnily partnerské divize z Velké Británie, Lotyšska, Estonska a USA. AFP zaslala video mluvčímu finské armády a požádala o vyjádření. 10. května 2022 Henrik Gahmberg napsal: „Přepravované tanky zobrazené na videu jsou na cestě na cvičení mechanizovaných pozemních sil Arrow 22. Arrow je každoroční vojenské cvičení, které se po roce 2019 nekonalo kvůli pandemii Covid-19. Dodal, že „byly plánovány dávno před válkou na Ukrajině a nahrávka s tím nemá nic společného.“

Faktem ovšem je, že po ruském útoku na Ukrajinu 24. února 2022 změnily Švédsko a Finsko svůj dosavadní postoj ke vstupu do NATO a usilují o rychlé připojení k Severoatlantické alianci ( 1, 2, 3 ). Důvodem jsou obavy před ruskou agresí a Finsko se na případný útok připravuje.

Více také na webu AFP

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/