Vymyšlený příběh o údajné nepodpoře Ukrajiny Německem

Sociálními sítěmi se šíří údajný příběh z Německa, jak prý Němci odmítají pomoci Ukrajině.

Text: „Nikde v Evropě nevlají vlajky Ukrajiny a už vůbec ne na úřadech památkách, hradech zámcích jako je tomu u nás. Němci žasnou nad bezbřehým panáčkováním české vlády před Ukrajinou.  Chápou poskytnutý azyl uprchlíkům, i když se jim zdá přestřelený. Němci Ukrajincům vůbec v ničem nevěří a ve své zemi je nechtějí.  O nás říkají, že nejsme normální. Nechápou tu hysterii, proč se vláda ČR k Ukrajině staví s tak přehnanou servilností a proč s tak okázalou nenávistí vystupuje proti Rusku, co tím sleduje a komu se chce zavděčit. Nerozumí, proč tak „křičíme“ do Evropy za ještě větší vojenskou pomoc Ukrajině a bojí se, že Česko může svojí přehnanou horlivou aktivitou zatáhnout do války celou Evropu. Německá média jsou v hodnocení válečného konfliktu velmi zdrženlivá a zajímají se hlavně, jaký dopad to bude mít na německou ekonomiku…“

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Není pravda, že Němci jsou zdrženlivý vůči podpoře lidem utíkajícím před válkou z Ukrajiny. Před Ruskou agresí prozatím do Německa podle spolkového ministerstva vnitra uteklo přibližně 290 tisíc lidí. Tedy přibližně stejně jako do České republiky. Ale i v Německu se zvedla velká vlna solidarity s lidmi utíkajícími před válečným běsněním. Na měsíc každý dostane základní podporu deset tisíc korun (400 euro). Na Ukrajinu mohou volat zdarma.

Německo se nebojí diplomatické roztržky s Německem. Německo 4. dubna rozhodlo o vypovězení čtyřiceti ruských diplomatů. Podle ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové pracovali proti Německu. Mají pět dnů na opuštění země.

Německo také podpořilo Ukrajinu vojensky, ikdyž ne tak hodně jako ostatní země. Podle rozhodnutí vlády tak mělo být na Ukrajinu dodáno tisíc protitankových zbraní a 500 raket země–vzduch typu Stinger ze zásob bundeswehru. Zdroje z německé vlády ve středu 2. března uvedly, že Německo zásilku ukrajinské straně předalo. Další dodávku 2 700 protiletadlových raket typu Strela schválilo německé ministerstvo hospodářství 3. března. Jde o zbraně sovětské výroby, které měla ve výzbroji Národní lidová armáda (NVA) bývalé Německé demokratické republiky.

Německá média samozřejmě informují o Rusku kriticky. Například masakr v Buče německá veřejnoprávní média otevřeně nazvala genocidou.

Je pravdou, že Německo se chová vůči Rusku více opatrně, jak některé jiné státy. Neznamená to však, že nepomáhá ukrajinským občanům utíkajícím před válkou nebo omezeně vojensky nepomáhají Ukrajině. Nemůžeme vyvrátit, že výše popsaný postoj mají někteří Němci, ale nejedná se o oficiální postoj Německa.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/