Turci se nepřipojují k ruské armádě na Ukrajině

Na Facebooku má desítky tisíc shlédnutí video, na kterém vystupuje muž, který má na své ruské uniformě přišitou tureckou vlajku. Má to dokazovat, že Turci se připojují k ruské armádě na Ukrajině.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Toto video bylo poprvé  zveřejněno na proruském telegramovém kanálu „Georgian Passerby“. Popisek k videu zní: „Turečtí legionáři se připojili k ruské armádě a zúčastní se bojů na Ukrajině.“

Toto video však nemůže být důkazem, že v řadách ruské armády bojují turečtí občané. Vysvětlujeme proč. Předpoklad, že muži na videu mluví turecky, není pravdivý. Novináři StopFake hovořili se zástupcem meschetských Turků, který ujistil, že muži na videu mluví jeho rodným jazykem – meschetsko-tureckým dialektem. Meschetští Turci, kteří dříve obývali meschketskou oblast Gruzie, byli v roce 1944 na příkaz Josifa Stalina perzekuováni a deportováni z Kavkazu do Střední Asie, odkud již byli nuceni uprchnout kvůli mezietnickým konfliktům v 90. letech. V současné době meschketští Turci žijí v Turecku, Rusku, Kazachstánu, Ázerbájdžánu, USA a na Ukrajině. V Rusku žijí Meschetové uceleně v Rostovské a Rjazaňské oblasti a také na Severním Kavkaze, Ingušsku, Čečensku a Severní Osetii. Meschketsko-turecký dialekt v kombinaci s příměsí ruských slov v jazyce mužů na videu naznačují, že se s největší pravděpodobností jedná o obyvatele Ruské federace. Ke stejným závěrům došel osetský novinář Alik Pukhati, který na svém Twitteru napsal, že video ukazuje Meschety žijící v Rusku.

Analytikům OSINT z mezinárodní dobrovolnické komunity InformNapalm se podařilo identifikovat jednoho z mužů na tomto videu. Ukázalo se, že je to 26letý Mukhlis Seyfulov, obyvatel Prochladného v Kabardsko-balkarské republice v Ruské federaci. Podle InformNapalm je Mukhlis Seifulo členem čečenské ozbrojené formace „Horets“.

Toto není jediný případ, kdy ruská armáda použila nášivky s tureckou vlajkou, čímž způsobila falešné spojení s tureckými občany. Analytici InformNapalmu upozornili na další fotografii zveřejněnou na síti kanálem Osetian Telegram Chp/Osetiya, kde má jeden z bojovníků na rukávu nášivku s tureckou vlajkou. Muž však, stejně jako v případě Seifulova, také nemá žádný vztah k Turecku. Podle InformNapalm jde o Sabira Mametova z města Mozdok v Severní Osetii (50 km od města Prochladnyj, kde žije Mukhlis Seifulov). V současné době je muž členem osetské ozbrojené formace „Storm“.

Fotografie se Sabibem Mametovem zveřejnil na svém Twitteru i osetský novinář Alik Pukhati. Publikace uvádí, že fotografie ukazuje meschetského Turka mezi mobilizovanými obyvateli Osetie. Na jedné z jeho nášivek můžete vidět vlajku Osetie s písmenem „Z“, na druhé vlajku Turecka.

Více na StopFake

 

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/