Tedros Adhanom Ghebreyesus nebyl zatčen Interpolem

I v našem prostředí se šíří zpráva, že ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus byl zatčen Interpolem za údajné zločiny proti lidskosti.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Zprávy o údajném zatčení kolují po Facebooku s různými fotografiemi ( 1, 2, 3 ). Většina příspěvků odkazuje na článek ve Vancouver Times. Když se však podíváte na web Vancouver Times, nejedná se o informační web. V záložce „O nás“ se dočteme, že „The Vancouver Times jsou nejdůvěryhodnějším zdrojem satiry na západním pobřeží“. „Píšeme satirické texty o problémech, které trápí konzervativce,“ dodal. Pro jistotu i sám web pod příspěvky nasdílel články, že jde o „fake news“.

Jak Interpol (Mezinárodní organizace kriminální policie), tak WHO potvrdily AFP 2. srpna, že tyto publikace byly nepravdivé. „Interpol neposílá své důstojníky, aby zatýkali lidi, ani nevydává zatykače. Zadrženi mohou být pouze státní policií v místě, kde se nachází,“ oznámil tiskový mluvčí Interpolu. Šéf WHO se navíc 27. července zúčastnil tiskové konference o opičích neštovicích. Tedy v době, kdy měl být údajně již zatčený.

Naposledy, 4. srpna 2022, byl Tedros v Kazachstánu, kde se setkal s tamním ministrem zdravotnictví a obdržel čestný doktorát od národní lékařské univerzity.

Zdroj: AFP

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/