Švýcarská policie zakladatele Světového ekonomického fóra nezatkla

Na sociální síti Facebook se šíří tvrzení, že zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab byl prý zatčen Europolem. V českém prostředí například s tvrzením přišel projekt Srdcem pro vlast.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Jedná se o zcela nepravdivou zprávu. „Potvrzujeme, že Klaus Schwab nebyl zatčen švýcarskou policií,“ řekla agentuře AFP 17. listopadu Melanie Lourenco, mluvčí švýcarské federální policie. Od tvrzení se distancovala i Claire Georgesová mluvčí Europolu. Navíc zdůraznila, že takový případ by nespadal do působnosti agentury. Ke stejnému zjištění došel například projekt FullFact.

Tvrzení na sociálních sítích okomentovali i zástupci Světového ekonomického fóra: „Jde o nepravdivé informace. Nic v nich není založeno na faktech a spojeno s jakýmkoli (důvěryhodným) zdrojem,“ řekl Yann Zopf , vedoucí mediálního oddělení. 12. listopadu 2021, v den, kdy byl Klaus Schwab údajně zatčen, nebyl ve Švýcarsku. Ekonom navštívil Spojené arabské emiráty a vystoupil v rámci panelové diskuse v Dubaji. Přenosy z akce lze sledovat na webu Světového ekonomického fóra.

Schwab je také spoluautorem knihy „Covid-19. Velký reset “ pojmenovaný po iniciativě Světového ekonomického fóra k oživení globální ekonomiky po pandemii Covid-19. Ekonomické fórum je často citováno  popírači pandemie. Není tedy divu, že Schwab je často zneužíván k vytváření konspiračních teorií kolem pandemie Covid-19.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/