Řekl Fidel Castro v roce 1992, že příští válka bude mezi Ruskem a fašismem?

Oživit narativ, že údajně Rusko bojuje proti fašismu, se snaží i výrok, který se šíří na Facebooku a šíří ho například politik KSČM Josef Skála. Výrok měl říci v roce 1992 kubánský diktátor Fidel Castro a měl znít: „Příští válka v Evropě bude mezi Ruskem a fašismem, západní svět však bude fašismus nazývat demokracií.“

Naše hodnocení: Neověřitelné (spíše falešný citát)

Podrobnosti: Nenašli jsme tento citát v žádné sbírce Castrových výroků. Hledali jsme samozřejmě ve španělštině výrok: „La próxima guerra en Europa será entre Rusia y el fascismo, solo que el fascismo se llamará democracia.“ Tento údajný citát se poprvé objevil až v červenci letošního roku bez jakéhokoliv uvedení u jaké příležitosti měl kubánský diktátor výrok říci. Neexistuje jakýkoliv důkaz, že by tento výrok byl šířen dříve.

Nutné také dodat, že v roce 1992 Rusko směřovalo k demokracii západního stylu. Po rozpadu SSSR, na němž byla Kuba závislá, se hospodářská situace země prudce zhoršila (největším problémem bylo zásobování ropou) a Castro byl nucen zavést drastická opatření na uchránění ekonomiky Kuby před krachem. Problém byly především sankce ze strany USA. Pro Evropu situace na Kubě nebyla příliš důležitá a tak evropské země se do sankcí příliš nezapojovaly. Že by se tedy zrovna v této době Castro věnoval Rusku jako zemi bojující proti údajnému fašismu v Evropě, je silně nepravděpodobné.

Narativ, že Rusko bojuje proti fašismu je oblíbeným narativem ruské propagandy. Faktem je, že současný režim v Rusku má více znaků společných s fašismem, než režim na Ukrajině, natož režimy v Evropě.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/