Příspěvky o smrti námořníků na Hadím ostrově byly falešné

Populární se stala nahrávka, na které ukrajinský voják odmítá vydat Hadí ostrov (někdy též označovaný jako Zmijí ostrov) v Černém moři se slovy: „Ruská válečná lodi, jdi do prdele!“ Následně se šířila fáma, že vojáci na ostrově zemřeli hrdinskou smrtí. Zprávy na základě prohlášení prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského poskytly i mezinárodní tiskové agentury Reuters, francouzská tisková agentura AFP nebo BBC. Svědčí to o informačním chaosu, který nás provází od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Pravda je, že 24. února skutečně přijela k malému Hadímu ostrovu v Černém moři ruská válečná loď a vyzvala jeho obránce, aby se vzdali. Ti skutečně pronesli už legendární hlášku. Už v pondělí 28. února však zveřejnilo ukrajinské námořnictvo na Facebooku prohlášení, ve kterém oznámilo, že vojáci z Hadího ostrova jsou naživu, ale drží je ruská armáda. „Jsme velmi šťastní, že naši bratři jsou naživu a zdraví,“ říká.

„Ukrajina vyměnila 11 ruských námořníků, které jsme zachránili z potopené lodi poblíž Oděsy, za 19 ukrajinských námořníků,“ prohlásil ukrajinský parlament na sociálních sítích nedávno. Uvedl také, že v podmínkách výměny bylo i vrácení ukrajinského záchranného člunu.

Většina uživatelů internetu přitom věřila v hrdinskou smrt vojáků. V diskuzi pod publikacemi uživatelé internetu napsali: „Dali přednost smrti před zajetím“, „Úcta k odvaze“. O jejich hrdinské smrti vznikaly příležitostné básně ( 1, 2 ). Více o vzniku ukrajinské legendy se dočtete v článku na webu OKO.Press.

„Všechny tyto zvraty ilustrují informační šum způsobený válkou a snahou každé strany kultivovat vlastní propagandu ,“ vysvětluje AFP Arnaud Mercier, lektor mediální a sociální komunikace na univerzitě Paris-II Panthéon-Assas.

Zdroj: AFP

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/