Příspěvky nepravdivě tvrdí, že kanadská nemocnice ošetřila stovky dětí po očkování proti COVID-19

I do českého prostředí dorazil článek, který tvrdí, že v nemocnici v Calgary (Kanada) bylo během jednoho týdne ošetřeno nebo dokonce hospitalizováno 400 dětí kvůli nežádoucím reakcím na očkování proti onemocnění Covid-19. Zdrojem má být „kamarád autorky, jehož manželka je zdravotní sestrou.“

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Provozovatel nemocnice Alberta Health Services nazval toto tvrzení „dezinformací“ a ve vláknu na Twitteru z 8. prosince popřel, že by děti byly hospitalizovány s nepříznivými reakcemi.

Kanadská federální data ukazují méně než 400 nežádoucích příhod po očkování proti Covid-19 hlášených za týden pro všechny věkové kategorie a to na celostátní úrovni.

Kanadská pediatrická společnost spravuje systém bezpečnostního dohledu, který je speciálně navržen pro monitorování pediatrických očkovacích látek, nazývaný Kanadský program monitorování imunizace (ACTive nebo IMPACT). Zpráva federální vlády ze 17. prosince byla první, která obsahovala jakékoli podezření na nežádoucí účinky vakcíny proti Covid-19 u dětí ve věku od 5 do 11 let. Na celostátní úrovni bylo evidováno 32 podezření, z nichž čtyři byly považovány za závažné. Nejčastějším nežádoucím účinkem u dětí bylo brnění nebo bolest v místě vpichu.

Očkovací látka od Pfizeru byla schválen pro použití u mladších dětí americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) koncem října. FDA dospěla k závěru, že „v probíhající studii nebyly zjištěny žádné závažné vedlejší účinky“. Děti dostávají třetinou dávku oproti dospělým.

Zdroj: AFP

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/