Ne, žádné předávání letišť Američanům se konat nebude

Na Facebooku se šíří statusy, podle kterých ČR bezplatně věnuje USA vojenská letiště jako Náměšť, Čáslav, Pardubice a vojenské prostory jako Boletice, Libavá nebo Březina. Vše prý na základě obranné smlouvy, kterou podepsala České republika s USA.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) podepsala v úterý v Pentagonu se svým americkým protějškem Lloydem Austinem česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci (DCA). Vláda ji schválila koncem dubna.

Smlouva se ale nezabývá konkrétním pobytem amerických vojáků nebo případným vznikem americké základny na českém území. „Smlouva nezakládá právo USA, aby na našem území umisťovaly vojáky nebo vojenské základny. Nic takového tam není,“ upozornila v úterý Černochová.

Dohoda má usnadnit případný pobyt amerických vojáků v Česku, upravuje především jejich právní postavení v případě, že by zde plnili úkol. Součástí smlouvy je také seznam vojenských zařízení a prostorů české armády, které budou moci ozbrojené síly USA za předem dohodnutých podmínek využívat. Tato zařízení a prostory zůstanou i nadále plně v českém vlastnictví. Není tedy pravdou, že ČR tyto prostory věnovala a rozhodně se nyní nepočítá s nějakým dlohodobějším využíváním daných prostor.

Smlouvu si lze přečíst na stránkách Armády ČR.

 

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/