Ne, v USA nezemřelo za 90 dní 1200 lidí v důsledku očkování proti COVID-19

Články sdílené na sociálních sítích tvrdí, že dokument zveřejněný americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) odhalil více než 1200 úmrtí souvisejících s vakcínou Covid-19 společnosti Pfizer-BioNTech za 90 dní.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Žádná kauzální spojitost mezi vakcínou a lidmi, kteří po aplikaci vakcíny zemřeli, nebyla potvrzena. Mezi oběťmi tak mohou být i lidé, kteří již před očkováním trpěli vážnými zdravotními stavy, jako například rakovinou či kardiovaskulárními chorobami.

Společnosti vyrábějící vakcíny proti covidu-19 však existenci řady mírných a běžných vedlejších účinků (a také velmi vzácných vážných obtíží) nepopírají. Vedlejší účinky jsou celosvětově monitorovány a benefity vakcín stále převyšují nebezpečí očkovací látky.

Zajímavý fenomén je rovněž to, jakým způsobem dezinformátoři s dokumentem nakládají. Dokument je používán jako důkaz o rizicích vakcíny Pfizer-BioNTech. Na závěru zprávy se však uvádí, že „žádná data neodhalila nové obavy o bezpečnost či rizika (…)“. Rovněž data „potvrzují příznivý poměr benefitů a rizik“ vakcíny. Podle AFP firma Pfizer již odeslala zhruba 2,5 miliardy dávek vakcíny Comirnaty.

„Studie FDA a CDC zjistily, že naprostá většina hlášených úmrtí nelze přímo připsat vakcínám. Klinický výzkum nenaznačuje žádnou souvislost mezi vakcínou Pfizer-BioNTech a úmrtími,“ řekla mluvčí FDA Alison Huntová.

Zdroj: AFP, Deník.cz

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/