Ne, V Praze 6 nestojí socha Stepana Bandery

Na sociálních sítích, ale i do e-mailových schránek, je rozesílána zpráva, že údajně starosta Prahy 6 Ondřej Kolář nechal postavit sochu Stepana Bandery, tedy ukrajinského nacionalistického vůdce. Příspěvky obsahují i fotografii.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Fotografie, na které starosta Ondřej Kolář vyvěšuje ukrajinskou vlajku a za zády má pomník Stepana Bandery je fotomontáží. Jak se můžeme přesvědčit, originální fotografie z 22. února 2022 vypadá jinak a starosta za zády žádnou sochu nemá. „Na Rusko by proto měly zamířit tvrdé, cílené a zastrašující sankce, a naopak na všech radnicích a veřejných budovách v Evropě by měly viset ukrajinské vlajky. My na Šestce rádi půjdeme příkladem, takže jsme vlajku dneska vyvěsili. Symbolicky na Vítězném náměstí,“ napsal starosta v den, kdy ruská vojska začala obsazovat Donbas. 24. února 2022 pak Rusko napadlo celou Ukrajinu.

Příspěvek nahlíží také na Stepana Banderu jako na válečného zločince. I tato část příspěvku je minimálně sporná. Bandera totiž v 2. světové válce nebojoval a byl uvězněn v nacistickém koncentračním táboře Sachsenhausen. Je tedy sporné, na kolik věděl o některých zločinech, které páchaly jednotky UPA, které jsou nazývány banderovci.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/