Ne, v Lidlu ve Vrchlabí ani nikde jinde nebude povolen vstup jen pro očkované

Sociální sítí Facebook se šíří fotografie jedné z prodejen řetězce Lidl. Na fotografii je vidět nápis: „Od 6. září vstup pouze pro očkované proti SARS-CoV-2“. Má se jednat o prodejnu ve Vrchlabí.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Ve skutečnosti však nikde nic takového není. Že se jedná o dílo neznámého vtipálka potvrdil i samotný řetězec Lidl. „Danou fotografii jsme zaregistrovali. Jedná se o podvod. Na dveřích žádné z našich prodejen žádný takový nápis zákazníci nenaleznou. Společnost Lidl respektuje svobodné rozhodnutí každého zákazníka, tudíž v žádném případě nedochází k jakékoli diskriminaci očkovaných či neočkovaných osob,“ napsal nám tiskový mluvčí společnosti David Šíma.

Fotografii původně šířila dezinformační stránka Antikavárna. Ta následně sama uvedla, že jde o hoax.

Potraviny jsou základní potřebou pro přežití každého z nás. Jak praxe ukázala, prodejny potraviny byly jedny z mála otevřených obchodů i při částečném lockdownu. Očkování proti COVID-19 je nepovinné. Na základě něj tedy nemohou být omezeny základní služby.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.