Ne, v Izraeli nezemřela 13letá dívka po očkování vakcínou Pfizer

Velmi sdílené je video řeckého profilu, které ukazuje zásah záchranářů v Tel Avivu. Záchranáři na nosítkách odváží mladou ženu do nemocnice. Podle autora videa jde o 13letou letou dívku, která údajně zemřela. Podle muže ve videu má za smrt nést odpovědnost vakcína Pfizer.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Ve videu muž hebrejsky křičí, že Pfizer „je dílo satana“. Podle překladatelů je zřejmé, že muž s ženou nemá nic společného a tudíž nemůže znát skutečné důvody kolapsu mladé ženy. Ta zkolabovala na tramvajové zastávce v Jeruzalémě. K incidentu z videa došlo 26. října 2021 na ulici Jaffa Street v izraelském Jeruzalémě. Poblíž není žádné očkovací centrum.

Ženě na videu je ve skutečnosti 23 let. Hendy Armen (v hebrejštině הנדי ארמן, pozn. red.) se k celé věci sama vyjádřila na svém Facebooku v neděli 31. října: „Minulý týden jsem měla záchvat na Jaffa Street v Jeruzalémě a jeden ‚hrdina‘ se rozhodl vytáhnout telefon a natočit mě v mém nejzranitelnějším a nejponižujícím stavu! Nejenže mě natočil, ale začal vykřikovat, že za můj stav může Pfizer a očkování… to je největší lež na světě.“ Armen píše, že muž ji nezná a neví, čím si prochází. Vyjadřuje v něm znechucení z toho, že odpůrce očkování ji zneužil k šíření falešných zpráv a své anti-vaxxerské propagandy. V příspěvku také popsala, že trpí nevyléčitelnými a dlouhodobými křečovými stavy. syndromem PNES, v důsledku traumatu způsobené sexuálním obtěžováním z minulosti. Stejné skutečnosti uvádějí i izraelská média jako například online video portál Mako či deník Makor Rishon.

V Izraeli dostalo první očkovací dávku vakcíny proti COVID-19  53,7 % dětí ve věku 12 až 15 let. Žádné větší zdravotní komplikace u těchto dětí nejsou hlášeny.

Zdroj: AFP

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/