Ne, v Itálii nezemřelo na COVID o 97 % lidí méně, než kolik uvádí italská vláda

Například český dezinformační web Aeronet, přišel s šokující zprávou, že na COVID-19 zemřely v Itálii jenom necelé 4 tisíce osob namísto oficiálně uváděných 130 000 lidí. Měl to tvrdit italský národní zdravotnický institut (ISS). Podobně znějící zpráva se šířila i na sociální síti Facebook.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Jde však o dezinterpretaci zprávy italského Národního zdravotního ústavu. Sám úřad podobná tvrzení odmítl a potvrdil, že oficiální počet úmrtí nebyl revidován. „Oněch zmiňovaných 2.9% se týká části pacientů, kteří zemřeli jako pozitivní na virus SARS-CoV-2 bez jakýchkoli dalších patologií diagnostikovaných již před nakažením,“ vysvětluje ISS v prohlášení. Podle ISS se však mezi covidová úmrtí nadále počítají i případy lidí s přidruženými onemocněními. „Přítomnost jedné nebo více komorbidit je rizikovým faktorem pro COVID-19, ale i když má pacient dvě nebo více předchozích onemocnění, například hypertenzi, cukrovku či obezitu, úmrtí jako takové je způsobeno virem,“ vysvětlil Malloni. Jinými slovy, to, že někdo má společně s COVIDem i cukrovku neznamená, že zemřel na cukrovku. Podle italských zdravotnických úřadů byly ve většině případů bezprostřední příčinou úmrtí komplikace způsobené COVIDem. Podle zprávy Italského národního statistického ústavu (ISTAT) má přibližně 85 % italské populace ve věku nad 65 let alespoň jeden chronický zdravotní problém a 52 % má tři i více.

K 18. listopadu 2021 zemřelo v souvislosti s COVID-19 v Itálii 132 965 lidí.

V článku z dezinformačním webu Aeronet.cz se kromě tvrzení o italských statistikách úmrtí na Covid uvádějí i tvrzení, podle kterých „společnost, která pro Pfizer prováděla klinické studie v roce 2020 před schválením vakcín FDA, falšovala záznamy a manipulovala výsledky studií.“ Tato tvrzení odkazují na článek z British Medical Journal, který byl zveřejněn dne 2. listopadu 2021 a který cituje regionální ředitelku jednoho ze smluvních subdodavatelů pro klinické zkoušky. Ta tvrdí, že koncem roku 2020 došlo na několika místech v Texasu ke „špatným praktikám“, které mohly ohrozit spolehlivost dat a bezpečnost pacientů. Nicméně někteří odborníci, které citoval internetový zdravotnický zpravodajský portál Medpage Today nebo americká webová stránka Lead Stories zaměřená na ověřování faktů, nedávno uvedli, že taková obvinění, i kdyby byla pravdivá, nic nemění na mnoha jiných studiích, podle kterých je vakcína bezpečná a účinná.

Zdroje: AFP, USToday, La Republica, ISS, Lead Stories.

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/