Ne, v indické studii nezjistili, že 75 % očkovaných umírá do tří dnů

Sociální sítí Facebook se šíří příspěvek, který tvrdí, že v indické studii došli k závěru, že 75 % očkovaných umírá do tří dnů. Vyplývá to z novinového titulku. Samotný text je velmi špatně zaostřen a tak nelze přečíst. Článek o tom přinesl i web AC24.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Článek pochází z India Times a samozřejmě netvrdí, že 75% očkovaných umírá do tří dnů. Tvrdí, že v zemi bylo podáno 90 milionů vakcín. Z těchto počtů je hlášeno 180 úmrtí, které by mohly souviset s vakcínou Covishield od společnosti AstraZeneca. Z těchto 180 lidí zemřelo 75% do tří dnů od podání vakcíny. V zemi je hlášeno tedy 0,0002 % úmrtí, která by mohla souviset s vakcínou proti COVID-19. V jiném článku se dozvíme, že Indie rovněž přezkoumává 700 závažných nežádoucích účinků po vpichu vakcínou. Tedy u 0,0008 % očkovaných.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.