Ne, na trzích nejsou banány obsahující parazitické červy

Facebookem se šíří video, které naznačuje, že i v ČR jde koupit banány, které obsahují parazitické červy. „500 tun banánů. Nedávno dorazilo ze Somálska na všechny trhy, bohužel obsahují parazitické červy. Nekupujte je a abyste v dnešní době neupadli do pasti pojídání banánů nebo pokud si nějaké koupíte, určitě si jeden otevřete, abyste viděli dovnitř,“ píše se v příspěvcích.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Video koluje světem už měsíce, možná i roky. Vloni se objevilo v Indii. I tehdy se o banánech psalo ve smyslu, že jde o hoax a ani v Indii takové banány nebyly zaznamenány. Dříve se video pro změnu šířilo i ve Spojených arabských emirátech. I tam si ho všimli tamní fact-checkeři s tím, že žádné takové banány se do země nedostaly. Je tedy silně nepravděpodobné, že takto červavé banány by aktuálně se pohybovaly na trzích v Evropě.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce na svém webu vydává pravidelně varování před možnými závadnými potravinami (nebo šaržemi nějakého výrobku). Na jejich webu není žádné varování týkající se dovážených banánů. Například v květnu zastavila dodávku asi 600 kg potravin z Kambodže, protože obsahovaly zakázané pesticidy. Ani na specializovaném webu „Bezpečnost potravin“ není vyvěšeno žádné takové varování.

Banány jsou štědrým zdrojem vitamínu a dalších látek, které naše tělo potřebuje k optimálnímu fungování. Ze středně velkého banánu získáme asi třetinu doporučené denní dávky vitaminu B6 a asi 11 % doporučené denní dávky vitamínu C. Banán obsahuje také draslík, hořčík, měď nebo mangan. Draslík má příznivý vliv na krevní tlak, hořčík a další látky podporují nervovou činnost. Díky vysokému obsahu vlákniny pomáhají banány s dobrou činností trávicího traktu a občas pomáhají překonat i nejrůznější problémy s trávením.

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/