Ne, na Slovensku rapidně nerostou případy TBC a HIV

Na sociálních sítích koluje status Aleše Svobody, který píše o nakažlivých nemocech. V příspěvku mimo jiné zmiňuje situaci na Slovensku. „V těžkém kontrastu (když jde tedy o zdraví lidí) jsou čísla ze Slovenska (čísla ČR nejsou k dispozici). Do r.2021 počet lidí s TBC 27, po migraci z UA je to 20x tolik. HIV r.21 909, po migraci 6x tolik,“ píše se v příspěvku.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Ve skutečnosti to však není pravdou. Podle údajů Národního centra zdravotnických informací je na Slovensku 137 pacientů s tuberkulózou. Kromě plic evidujeme nejvíc případů napadení páteře, kostí a kloubů. Vývoj nemocnosti na tuberkulózu na Slovensku dlouhodobě klesá. Potvrzují to i údaje z Národního registru pacientů s tuberkulózou, který vede Národní centrum zdravotnických informací. Zatímco za rok 2018 bylo do registru nahlášeno celkem 281 případů TBC, v roce 2021 to bylo 137.

„Mohu vás ujistit, že jakýkoli nárůst čísel od nás, i kdyby byl, není spojován s Ukrajinou, meziroční poskočení v mnoha diagnózách připisujeme pandemickému roku 2020, kdy byla snížena dostupnost specializované zdravotní péče. Na ostatních číslech pracujeme,“ uvedla pro Deník mluvčí slovenského Národního centra zdravotnických informací Veronika Daničová.

Co se týká HIV, k drobnému nárustu případů v zemi docházelo už v roce 2018, tedy dávno před velkou vlnu prchajících lidí z Ukrajiny. Nadále ale přitom platí, že Slovensko patří v Evropské unii s ohledem na počet obyvatel ke státům s dlouhodobě nejnižším počtem nakažených virem HIV. Podle oficiální zprávy Úřadu veřejného zdravotnictví Slovenské republiky o výskytu infekce HIV k 30. červnu roku 2022 připadá většina nových případů na slovenské občany.

Zdroj: Deník.cz

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/