Ne, na Slovensku nebyl zničen hrob ruské carské armády

Ruská televize vydala reportáž, že na Slovensku prý byl buldozérem srovnán se zemí hřbitov ruské carské armády. Reportáž vyšla i v hlavních zprávách hlavního ruského kanálu. Se zprávou přišel ruský velvyslanec na Slovensku.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Incident se měl stát v obci Ladomirová v Prešovském kraji. K věci se vyjádřila obec. „Vážení občané, neboť v posledních dnech došlo k medializaci nepravdivých informací týkajících se vojenského hřbitova z 1. sv. války v Obci Ladomirová, ze strany Velvyslanectví RF, podáváme následné stanovisko. Velvyslanectví RF na své webové stránce https://slovakia.mid.ru/sk/ zveřejnilo dne 14.09.2022 informaci „ O situaci na hřbitově ruských bojovníků v Ladomirově“, kde se uvádí, že „hroby zesnulých hrdinů byly téměř zničeny. Před dvěma měsíci byly na příkaz starosty obce Ladomirová bagrem srovnány se zemí “.

 Jedná se o nepravdivou informaci. Hroby nadále zůstaly na svých místech. Podotýkáme, že u hrobů byly betonové obrubníky, které se rozpadávaly a nebyla možná jejich údržba. Obec Ladomirová, jako správce uvedeného hřbitova dělá všechno proto, aby tento hřbitov skutečně vypadal jako krásné pietní místo pro zesnulé vojáky Ruské federace a návštěvníky, kteří tento hřbitov navštěvují. Právě naopak, stále se snažíme o jeho údržbu a obnovu, přičemž je velmi netaktní ze strany ruského velvyslance, že takovýmto způsobem rozpoutal mediální roztržku mezi občany. Věděli jsme, že velvyslanec navštíví Obec Ladomirová a čekali jsme, že se nám ozve a uvedenou problematiku spolu probereme, protože máme několik návrhů na obnovu a úpravu uvedeného pietního místa, s tím, že jsme ho chtěli požádat o poskytnutí části finančních prostředků na jeho realizaci .

Velmi mě mrzí způsob, jakým tento problém byl medializován, a to z důvodu, že šíří nenávist mezi lidmi. Přičemž jsem zaznamenal různé výhrůžky na mou osobu, které budu řešit. Obec Ladomirová, jako správce uvedeného hřbitova bude kontaktovat a žádat o vyjádření velvyslanectví RF k uvedené problematice, protože do dnešního dne nás velvyslanectví nekontaktovalo, ani jsme od nich neobdrželi žádné stanovisko,“ napsal PhDr. Vladislav Cuper, starosta obce.

„Jak bylo uvedeno, starosta obce od včera dostává výhrůžné maily, ve kterých mají být i výhrůžky smrtí. V této souvislosti mu byla doporučena návštěva nejbližšího policejního oddělení. Situaci monitorujeme, více informací k této souvislosti zatím nebudeme poskytovat,“ dodala slovenská policie.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/