Ne, CNN nesrovnávala počínání Lubomíra Volného s útokem na Kapitol

Asi nemusíme dlouho rozepisovat, že včera Lubomír Volný vyvolal potyčku s Tomášem Hanzelem, který mu při jednání poslanecké sněmovny vypnul mikrofon kvůli tomu, že ho Volný urážel. Připomeňme, že Volný v minulosti šířil nepravdivé zprávy například o exprezidentovi Václavu Havlovi. Před několika dny Volný na Facebooku zveřejnil informaci, že prý v Německu budují koncentrační tábory, kam přesunou lidi nedodržující restrikce, podporoval také Donalda Trumpa, kterému podle Volného v USA ukradli volby. Kromě toho rovněž obchoduje s chudobou. Pronajímá totiž Romům byty ve svých domech za přemrštěné částky a od nájemců inkasuje peníze ze státních příspěvků na bydlení.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Jen co dozněl křik násilné hádky, kterou v Poslanecké sněmovně rozpoutal poslanec Lubomír Volný, začaly po sociálních sítích kolovat tematické vtípky. Jedním z nich je koláž, která napodobuje grafiku CNN. V grafice se chabou angličtinou píše, že „Čeští fašisté útočí na pražský Kapitol. Prezident Biden neprodleně volal českému vůdci Angele Merkel.“  V pravém horním rohu pak místo mapky označující Českou republiku mapka zvýrazňuje Maďarsko. Tento vtip sdílel například i předseda Trikolóry Václav Klaus mladší. Opomněl však upozornit, že se jedná o vtip a část lidí fotomontáž bere skutečně vážně. Za dvě hodiny měla nepravdivá informace přes tisíc sdílení. Americká CNN se zatím případu nevěnovala.

„CNN používá jiný font nadpisu témat. V CNN umí anglicky a nepoužívají czenglish. V CNN nevkládají mapy do záběrů, ale mají je v samostatném graficky odděleném okénku. V CNN vysílají pořad Situation Room v jednom z nejatraktivnějších časů, kde se nyní plně věnují domácím událostem kolem inaugurace prezidenta a covidu. Logo CNN je bílé – signalizuje tedy americkou verzi, která je opravdu výrazně zaměřená na jejich domácí témata. Logo CNN mezinárodní, kam se občas ČR dostane, je červené,“ shrnuje Filip Horký.

AKTUALIZACE 8. ÚNORA 2021 11:47: Václav Klaus mladší se za svůj status později omluvil.

Článek prošel peer review na Twitch.tv kanálu Iluminátor

 

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/