Ne, 24 pacientů nezemřelo v britském pečovatelském domě po vakcíně proti COVID-19

Dezinformační projekt Davida Formánka Otevři svou mysl šíří, že prý v pečovatelském domě v Hampshire zemřelo 24 lidí po očkování proti COVID-19.

Naše hodnocení: hoax

Podrobnosti: Sám Formánek píše, že o případu psal i deník The Daily Mail. Ten však o jakékoliv souvislosti s vakcínou nepíše. Deník píše, že lidé zemřeli v posledních týdnech a není známo, zda v době úmrtí byla klientům vůbec aplikována vakcína. Dále upozorňuje, že vakcína začíná účinkovat až po týdnu a dvou po její aplikaci a jsou nutné dvě dávky.

„Vypuknutí epidemie v pečovatelském domě v Basingstoke bylo podle časopisu Basingstoke Gazette poprvé hlášeno 5. ledna, přičemž 60 procent jeho obyvatel mělo pozitivní test na tuto nemoc. Společnost Avery Healthcare nepotvrdila, zda obyvatelé domova dostali první dávku vakcíny proti koronaviru v době vypuknutí epidemie. Místní noviny uvádějí, že obyvatelé začali dostávat vakcíny. Mluvčí regulační agentury pro léčivé přípravky a zdravotnické výrobky zdůraznil, že nic nenasvědčuje tomu, že by úmrtí byla spojena s vakcínou,“ píše Daily Mail. Klienti tedy podle deníku zemřeli na COVID-19. Je prokázané, že vakcína nemůže tuto nemoc způsobit.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/