Letadlo na záběru není důkazem teorie o práškování chemtrails

Na Facebooku se šíří opět teorie o práškování chemtrailem. Stovky sdílení má video se záběry letounu, ze kterého stříká obrovské množství nějaké tekutiny. Konspirační teoretici to mají za důkaz existence chemtrails. „Chemtrails je skutečný“ píše například Andrea Tojflová.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Video není důkazem nějaké nebezpečné činnosti, jak tvrdí konspirační teoretici. Na záběrech je hasící letoun Lockheed C-130 Hercules se zařízením MAFFS I/II. Stejný záběr jako na videu vidíme na například na této fotografii letounu.

Chemtrail má být – podle s tímto fenoménem spjatých konspiračních teorií – stopa podobná běžné kondenzační stopě, která ale má obsahovat zdraví nebezpečné chemikálie. Kondenzační stopa (condense trail, contrail) se objevuje za motorovými letadly letícími v určité výšce (obvykle 8–12 kilometrů) v prostředí s dostatečnou vlhkostí a/nebo dostatečně nízkou teplotou. Kondenzační stopy (kondenzační pás) jsou tvořeny drobnými vodními kapkami nebo ledovými krystalky, které vznikají jako přirozený důsledek promíchávání chladného vzduchu s horkými produkty spalování leteckého paliva. Jejich vznik a přetrvání (případně rozpad) závisí na teplotě, vzdušné vlhkosti, atmosférickém tlaku a pohybu vzdušných mas v místě vzniku. Podle zastánců konspiračních teorií mají být chemtrails záměrně vypouštěné chemikálie nebo viry, bakterie a plísně. Chemtrails mají mít oproti kondenzačním pásům jiný vzhled, strukturu a především složení. Důvodů pro vypouštění těchto látek je zastánci chemtrails uváděno více, od boje s globálním oteplováním pomocí tzv. globálního stmívání až po pokus o snížení lidské populace a ovládání lidí.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/