Kniha neobviňuje Čechy ze začátku holocaustu, ale popisuje dějiny

Na Facebooku se objevuje příspěvek, podle něhož má být přepisována historie. Německo se tak chce zřeknout odpovědnosti na holocaustu. „Češi začali holokaust, tvrdí nová německá kniha pod záštitou německé ambasády,“ píše se v jednom z mnoha podobných příspěvků.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Má jít o knihu „Mezi Prahou a Mikulovem: židovský život v Českých zemích“. Ve skutečnosti však kniha netvrdí, že Češi začali holocaust a další věci. Na vzniku publikace se navíc nepodíleli jen němečtí historici, ale čeští.

„Franz Kafka, Golem a obecně židovská Praha, možná snad ještě jihomoravský Mikulov se svou synagogou a velkým židovským hřbitovem – to napadne mnoho lidí při hovoru o židovských stopách v Česku. Přitom se však zapomíná na to, že již od středověku bylo české území svědkem čilého židovského života, jenž se zachoval na malých a po celém Česku rozptýlených místech až do 20. století.

Z tohoto důvodu se rozhodl devítičlenný mezinárodní tým vytvořit vědecky a badatelsky podložené dílo, které v sedmi kapitolách vypráví o židovském životě na území dnešní České republiky. Autoři se soustředili jak na kontakty židovského obyvatelstva s nežidovskými sousedy, tak na vykreslení situace  na českém území a za jeho hranicemi. Kniha ukazuje, že židovství a zkušenost s ním byly významnou součástí vývoje střední Evropy.

Vydavatelé Hillel. J. Kieval (Washington University v St. Louis) a Kateřina Čapková (Akademie věd ČR) se věnují bádaní nad židovskými stopami v Českých zemích již mnoho let. Na základě jejich činnosti vznikla tato kniha, která postupně vyjde také v českém, anglickém a hebrejském překladu,“ stojí v oficiální recenzi na knihu.

Kniha zkrátka mapuje historii židovského obyvatelstva na našem území. A připomíná jak známé osobnosti a pestrý život, tak pochopitelně i incidenty proti Židům. Například Hilsneriádu.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/