Ne, Brusel nejedná o zákazu rebarbory a řešetláku

Europoslanec Ivan David (SPD) na sociální síti Facebook šíří nepravdivou informaci, že Brusel jedná o zákazu rebarbory a řešetláku a spekuluje, že „další na řadě může být zelí a hrášek.“ Spekuluje také, že se jedná o lobby farmaceutických firem.  Status má asi 2 tisíce sdílení.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Evropská unie rozhodně nejedná o zákazu pěstování těchto potravin, ale prodeje některých výtažků z nich. EFSA již v roce 2018 potvrdila genotoxicitu některých derivátů hydroxyantracenu a dle jejího stanoviska by měly být považovány za genotoxické a karcinogenní. Jedná se především o určité typy extraktů z Aloe. Závěry jsou v souladu s předchozími hodnoceními těchto látek jinými zdravotnickými organizacemi (WHO, EMA, atd.)

„Na základě dostupných údajů dospěl úřad EFSA k závěru, že některé deriváty hydroxyanthracenu jsou genotoxické (mohou poškodit DNA). Proto nebylo možné stanovit bezpečný denní příjem. Při testování na zvířatech bylo prokázáno, že některé z těchto látek způsobují rakovinu ve střevě,“ konstatuje EFSA.

Deriváty hydroxyanthracenu lze z rostlinných přípravků během výroby odstranit pomocí řady filtračních procesů. O žádné lobby farmaceutických firem se nejedná. Samotné pěstování samozřejmě zakázané není. Jedná se jen o zákaz extraktů z nich, které by obsahovaly zvýšené množství hydroxyanthracenu.

Situaci lze přirovnat k tomu, jakoby europoslanec tvrdil, že EU chce zakázat pěstování meruněk, protože jádra semen obsahují nebezpečný kyanid. Samozřejmě to tak není, zakázané by bylo v tomto případě dělat jen extrakty z oněch jadérek. Dělat ze zákazu přidaných látek zákaz volně pěstované zeleniny jako je hrášek nebo zelí, je absolutní nesmysl.

Zdroj: Diagnóza Tomio Okamura

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/