Fotografii Assange z vězení vytvořila umělá inteligence

„Absolutně otřesný obraz Juliana #Assangeho,“ píše se u obrázku sdíleného na Facebooku 31. března 2023. Na obrázku je zdánlivě zachycen Assange se zavřenýma očima na lůžku v místnosti s bledýma kachličkami. Stejný obrázek sdíleli slovenští uživatelé i na jiných místech na Facebooku či na Telegramu. Obrázek byl sdílen i v jiných jazycích, například ve francouzštině španělštině, angličtině, němčině, polštině, řečtině či holandštině spolu s tvrzeními odsuzujícími podmínky Assangeova pobytu ve vězení. Některé příspěvky popisují obrázek jako „uniklou“ fotografii.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Jde však o obrázek vytvořený umělou inteligencí, jak agentuře AFP potvrdila manželka Juliana Assangea a skupina bojující za jeho propuštění. Uživatel, který obrázek původně sdílel na sociální síti, agentuře AFP potvrdil, že je jeho autorem. Spolek na podporu zakladatele Wikileaks, Don’t Extradite Assange, také potvrdil pro agenturu AFP 4. dubna, že „obrázek, který koluje online, byl vytvořen umělou inteligencí“, a že tedy nejde o reálnou fotografii.

Kromě toho je po úhlopříčce obrázku viditelný vodoznak „Photo property of ‚E’“ (Fotografie je majetkem E, pozn. red.), čehož si všimli i někteří uživatelé sociálních sítí .

Více v článku AFP

 

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/