Dominik Hašek nespolupracoval s StB

Na Facebooku se šíří nechutné příspěvky o tom, že někdejší velmi úspěšný brankář Dominik Hašek byl udavačem StB. Například příspěvek anonymního účtu „Venale Šimi“ byl šířen téměř tisíckrát, existují i jiné méně sdílené příspěvky s tímto tvrzením.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Ve skutečnosti však záznam StB je vytržen z kontextu. Na přiložených fotografií není úmyslně uveden z jakého důvodu se o něj StB zajímala. Z webu Archivu bezpečnostních složek (číslo 21 966), že Dominik Hašek měl přidělen kategorii „PO“. Tedy prověřená osoba. Prověřené osoby však nemuseli s StB vůbec spolupracovat. „Svazek tzv. osobní spis prověřované osoby StB zaváděla k zakládání dokumentů tzv. prověrkového charakteru k osobě, o kterou se zajímala, ať už z toho důvodu, že z její strany očekávala potenciální nepřátelské jednání vůči režimu, nebo si ji vytipovala k tajné spolupráci,“ píše Archiv bezpečnostních složek. Kdyby však s StB spolupracoval, došlo by k převedení svazku do kategorie tajné spolupráce.

Dominik Hašek už od 19 let chytal v reprezentaci. Jezdil s ní tedy také „na západ“. StB si tyto lidi prověřovala, zda u nich nehrozí, že na západě zůstanou.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/