Bar v Jeruzalémě nebyl přejmenován na Zelenskiy Pub

Na sociální síti Facebook se stále šíří tvrzení, že jeden z barů v Jeruzalémě se po invazi Ruska na Ukrajinu přejmenoval z názvu Putin Pub na Zelenskiy Pub. Jiné příspěvky tvrdí, že se jmenuje jen „Pub“. Jak je to tedy ve skutečnosti?

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Pomocí vyhledávání klíčových slov na Googlu jsme zjistili, že v Jeruzalémě existuje bar, který se dříve jmenoval „Putin Pub“. Přejmenován však nebyl na Zelenskiy Pub, ale na Generation Pub. Například na webu Restaurant Guru je vidět v odkaze, že bar, který se nyní jmenuje Generation Pub má v odkaze Putin Pub. Je tedy pravdou, že v reakci na invazi se bar přejmenoval, ačkoliv v prohlášení se píše, že nikdy bar nepodporoval žádného světového vůdce. Nutno dodat, že to bylo po kritice, že se přejmenovávat nebude a bar jednoznačně cílí na ruskou klientelu v Jeruzalémě a provozuje ho Ruska Yulia Kaplanová.

Nápis Zelenskiy je tedy falešný a byl upraven v grafickém programu. Je pravdou, že ze vchodu byl odstraněn nápis Putin a zůstal jen Pub. Jmenuje se však nyní Generation Pub.

Více na AFP

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/