Na sociálních sítích se v posledních dnech objevil obrázek, který již na první pohled nese znaky uměle generovaného vizuálu. Původně byl sdílen na facebookové stránce Bádateľ, dlouhodobě známé šířením neověřených či zcela nepravdivých tvrzení. Zarážející však je, že tentýž obrázek se stejným komentářem „Ruské jednotky přebírají ochranu nové prezidentky Venezuely“ se následně objevil také na regionální facebookové stránce jedné z politických stran, čímž získal další publikum a zdání důvěryhodnosti.
Vizualizace se objevila již o dva dny dříve na dezinformačním webu cz24, kde doprovázela článek o údajném převzetí pořádku ve Venezuele ruskými vojáky a „odborníky“ poté, co měli Američané zadržet prezidenta Nicolás Maduro. Přestože je pravda, že se Delcy Rodríguez skutečně stala dočasnou prezidentkou země, tvrzení o tom, že ruské jednotky přebírají ochranu státu či nové hlavy státu, se neobjevilo v žádném důvěryhodném mezinárodním zpravodajství ani oficiálních prohlášeních.
Obrázek byl mezitím z obou facebookových stránek odstraněn. Ještě předtím však stihl nasbírat stovky sdílení a řadu emotivních reakcí, zejména na stránce Bádateľa. Případ názorně ukazuje, jak snadno mohou vizuály vytvořené pomocí umělé inteligence posílit dezinformační narativy – zejména tehdy, jsou-li prezentovány bez kontextu a s autoritativně znějícím popisem.
Celá situace znovu potvrzuje význam kritického myšlení a důsledného ověřování zdrojů. Samotná existence realisticky působícího obrázku není důkazem pravdivosti tvrzení, která jej doprovázejí. Dezinformace se nešíří automaticky – šíříme je my sami ve chvíli, kdy obsah bez ověření přebíráme a dál sdílíme, často pod vlivem emocí, které mají podobné příspěvky záměrně vyvolat.

