Podíl ruského plynu není 62 %

V posledních dnech se objevilo v různých médiích několik článků o tom, jak Česko vykupuje opět ruský plyn, a to mnohdy dokonce zprávy o tom, kolik desítek procent ruského plynu tvoří nyní naše zásoby. O případu informovala dokonce i ČTK. Článek odkazuje se na ekonoma Jiřího Poura.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Že by šlo o ruský plyn, však zpochybňují lidé z energetiky. Informovaný zdroj z plynárenství řekl serveru Novinky.cz, že si jeden až dva obchodníci uskladnili na zimu plyn na Ukrajině a teď ho vozí zpět do Česka. „Někteří evropští obchodníci mají plyn uložený v zásobnících na západní Ukrajině. Dále se těží plyn ze zásobníků na Slovensku, případně i v Maďarsku či Rakousku,“ potvrdila pak také mluvčí ministerstva průmyslu Petra Milcová. Podle ministra Síkely vzrostly poplatky za přepravu plynu přes Německo, a tak zásoby uložené západními obchodníky na Ukrajině ve větších objemech proudí přes Slovensko.

Jak na Linkedinu upozornil například energetický expert Vratislav Ludvík, věc je mnohem složitější „Spotřebitelé zemního plynu v České republice odeberou něco přes 7 miliard kubíků plynu ročně. Více jak 65 procent je dovezeno z Norska, přibližně jedno procento je těženo v Hodoníně a zbylých 34 procent představuje import LNG, převážně ze Spojených států amerických,“ vysvětluje Ludvík.

Představu, že Česko koupilo ruský plyn, zapříčinil především nákup společnosti EPH Daniela Křetínského. „Chladný nástup prosince zapříčinil zvýšenou poptávku po plynu u spotřebitelů, následující teplý leden a nyní i teplotně nadprůměrně teplý únor ji ale zas uklidnily. A zásobníky je třeba dočerpat. EPH šla tou zcela nejsnazší cestou, nakoupila přebytky od nejbližších sousedů. Jednalo se o zcela legální nákup slovenského (případně rakouského či maďarského) plynu z jejich zásob. Česko od vyhlášení sankcí totiž skutečně s ruským Gazpromem neobchoduje. Ačkoliv se plyn v potrubí pochopitelně smíchá, určité procento „ruského“ původu v nákupech EPH jistě bude. I tak to ale není žádné množství, které by ohrožovalo českou nezávislost na Rusku. Podle Ludvíka se přes lanžhotskou hraniční stanici přepravilo do České republiky zhruba 80 milionů kubíku zemního plynu, což dělá jedno procento spotřeby,“ píše web Obnovitelne.cz.

„Po většinu loňska platilo, že se Česko bez ruských dodávek plně obešlo. Koncem roku ale začal ruský plyn proudící přes Ukrajinu a Slovensko do země opět plynout. Obchodníkům se to po čase, kdy Rusové šroubovali cenu nahoru, nejspíš začalo znovu vyplácet,“ píše Deník N.

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/