S blížícími se letními prázdninami začaly po sociálních sítích kolovat zprávy, že od roku 2026 by měly některé nízkonákladové aerolinky zavést stání v letadle – tedy speciální „sedátka“ typu Skyrider 2.0, na kterých cestující spíš klečí či se opírají, než sedí. Fotografie a videa, které kolují po Facebooku, X nebo Telegramu, zachycují cestující připoutané v téměř vzpřímené poloze v interiéru připomínajícím letadlo. Zprávy tvrdí, že tato místa by umožnila přepravit až o 20 % více pasažérů. Tyto informace převzala i řada médií – včetně britského Daily Mail, odkud se dostaly i do českého prostředí skrze zpravodajský server Novinky a web Lidé a Země.
Ve skutečnosti jde však o starý a mylně interpretovaný koncept. Prototyp Skyrider 2.0 skutečně existuje – vytvořila ho už v roce 2012 italská firma Aviointeriors a znovu ho prezentovala v roce 2018 na veletrhu Aircraft Interiors Expo. Nikdy ale nedošlo k jeho schválení pro komerční provoz, a to ani ze strany výrobců, ani od regulačních úřadů. Firma Aviointeriors opakovaně uvedla, že šlo pouze o koncepční návrh, který neměl být chápán doslovně a nebyl nikdy zamýšlen pro reálné nasazení v běžném provozu.
Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) i britský Úřad pro civilní letectví (CAA) potvrdily, že zatím neproběhly žádné certifikační procesy pro tato „místa ve stoje“. EASA také upozornila, že tento typ uspořádání by čelil zásadním technickým a bezpečnostním problémům – zejména v případě nouzové evakuace. Konstrukce trupu běžných letadel navíc podle agentury neumožňuje, aby cestující stáli například v řadách u oken.
Myšlenka míst k stání v letadle se objevila už v roce 2009, kdy s ní přišel výstřední šéf Ryanairu Michael O’Leary, známý svými návrhy na extrémní úspory – včetně poplatků za použití toalety nebo vyššího jízdného pro obézní cestující. I Ryanair ale letos pro agenturu AFP potvrdil, že aktuálně o žádných místech ke stání neuvažuje.
Shrnutí hlavních faktů:
- Zpráva o zavádění „míst ve stoje“ od roku 2026 je falešná.
- Prototyp Skyrider 2.0 byl vyvinut firmou Aviointeriors, ale nikdy nebyl certifikován ani komerčně používán.
- EASA a další úřady zatím nepřijaly žádnou žádost o schválení takových sedadel.
- Dezinformace se šířila po celém světě, její zdrojem je mimo jiné i Daily Mail, odkud ji převzaly Novinky.cz nebo Lidé a Země.
- Ryanair i další aerolinky popřely, že by s takovým řešením počítaly.