120 miliard tun ropy na Sibiři? Sami Rusové odhadují 6 miliard tun

Čas od času na Facebooku vyskočí oslavný příspěvek, který je rozesílán řetězovými e-maily. „Ruská federace našla za polárním kruhem na Taimyru díky tajícímu permafrostu v okolí okrajových moří Severního ledového oceánu 120 miliard tun ropy a plynu. Je tam tolik ropy, že není vůbec nutné dělat jakákoliv světová opatření proti jejímu nedostatku. Proto Ruská Federace rozjela veliký projekt VOSTOK OIL a byla pro tento projekt založena společnost Rozněft,“ tvrdí příspěvek.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Samotní Rusové nejsou tak optimističtí jako autor textu. „Nejde přitom o nic malého, jen předpokládané zásoby ropy Rosněfť odhaduje na šest miliard tun (po započtení kondenzátu). Půjde tak, podle samotné společnosti, o nutnost postavit patnáct průmyslových městeček s infrastrukturou, zdroj energie o velikosti 2000 MW, přepravní kapacity, a to jak potrubí, či přístav pro vývoz až 115 milionů tun ropy ročně (pro srovnání je možné uvést, že Česká republika dováží zhruba nějakých 5,5 milionu tun), tak i třeba dvou letišť pro obsluhu obyvatel těchto městeček,“ psalo se v roce 2020, tedy v době, kdy se příspěvek začal šířit řetězovými e-amily.

Rosněfť také částečně podíl na projektu prodává. „Firma také oznámila, že v říjnu prodala pětiprocentní podíl v projektu Vostok Oil, za který získala 3,5 miliardy eur. Podíl získalo konsorcium obchodních firem Vitol a Mercantile & Maritime. Vostok Oil patří k největším projektům na těžbu ropy v Rusku, velikostí srovnatelný s průzkumem nalezišť v západní Sibiři v 70. letech nebo v rozsáhlém projektu Bakken ve Spojených státech v posledních deseti letech. Desetiprocentní podíl v projektu Vostok Oil drží společnost Trafigura, která sídlí ve Švýcarsku a obchoduje s komoditami,“ psalo se v roce 2021.

Tání permafrostu není pozitivní jev

Tání permafrostu je jednak příznak klimatických změn a také má už vedlejší hmatatelné důsledky. U těch je jedno, jestli jim někdo věří, nebo nevěří, prostě tu jsou. Jedním z nich je to, že tamní infrastruktura prostě počítala s tím, že má „pevnou půdu pod nohama“, například při stavbě domů. Jakmile země změkne, stavby se začínají bortit.

„Nedávná ekologická katastrofa v Norilsku, kde velký únik paliva zbarvil okolní řeky do krvavě červené barvy, způsobila značné škody na místním ekosystému. Podle vědců bude trvat mnoho let, než se okolní prostředí vzpamatuje. Norilská katastrofa odhalila ruský kryptonit (fiktivní chemický prvek, který byl dlouhou dobu jediným prostředkem, jak omezit schopnosti Supermana, pozn. red.). Arktida je největším bohatstvím Země a zároveň nejnebezpečnějším a nejkřehčím regionem. Tání věčně zmrzlé půdy, které je urychleno oteplováním planety, ohrožuje životně důležitou infrastrukturu v oblasti a může způsobit nebývalou devastaci životního prostředí,“ píše web Thearcticinstitute.org.

Odhaduje se, že do roku 2050 bude v Rusku negativně ovlivněno 20 procent komerčních a průmyslových staveb a 19 procent kritické infrastruktury. To představuje 84,4 miliardy amerických dolarů a týká se to 54 procent obytných budov, což bude znamenat celkové náklady 20,7 miliardy amerických dolarů kvůli degradaci permafrostu.

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/